CERTs 2005: Tommorow's Energy in Communities Today

Share:


Translate:

The first CERTs Conference, Tommorow’s Energy in Communities Today,

was held in St. Cloud in February 2005

 
Agenda | Sponsors | Exhibitors

Agenda

 
Opening Plenary: Visions of a Clean Energy Future | 9:00-10:15am

  • Introduction: Diane Jensen, The Minnesota Project, Executive Director
  • What a Clean Energy Future will Look like in Minnesota: Janet Steff, State Energy Office, Manager
  • Big Picture on Conservation: Alecia Ward, Midwest Energy Efficiency Alliance, Executive Director
  • Big Picture on Renewable: Steve Clemmer, Union of Concerned Scientists, Research Director, Clean Energy Program

Four Breakout Sessions | 10:45am-12:00pm

  • Schools and Energy Efficiency
    • Moderator: Bruce Nelson, Department of Commerce, Senior Engineer
    • Saving Energy to Support Education: Sheri Rosenthal, Schools for Energy Efficiency, Program Director
    • Saving Energy to Support Education: El Haus, St. Cloud School District, Building & Grounds Supervisor
  • Local Government: Land Use Regulation and Renewable Energy
    • Moderator: Brian Kletscher, Redwood County Commissioner
    • Land Use Planning and Renewable Energy: Brian Ross, CR PLanning, Vice President
    • Zoning for Wind Turbines: Mark Lindquist, The Minnesota Project, Energy Program Specialist
  • Clean Energy Initiatives in the Non-Profit Sector
    • Moderator: Dorothy Rosemeier, West Central Regional Sustainable Development Partnership, Executive Director
    • Affordable and Efficient Housing: Lisa Onken, Southwest Minnesota Regional Housing Partnership, Program Director
    • Clean Energy in Urban Neighborhoods: Carl Nelson, The Green Institute, Energy Program Director
    • Practical Benefits of Sustainable Technology for Non-Profits: Dave Pederson, Prairie Woods Environmental Learning center, Executive Director
  • Working with Utilities to Maximize Energy Efficiency
    • Moderator: Alecia Ward, Midwest Energy Efficiency Alliance, Executive Director
    • Rural Cooperative Conservation Improvement Programs: Steve Kosbab, Great River Energy, Senior Account Representative
    • Municipal Utilities Conservation Improvement Programs: Larry Johnson, Southern Minnesota Municipal Power Agency, Director of Corporate Development
    • Xcel Energy’s Minnesota Conservation Improvement Program: Julia Gauthier, Xcel Energy, Product Portfolio Manager

Lunch: Update on Clean Energy Resource Teams – Melissa Pawlisch, University of Minnesota Regional Sustainable Development Partnerships & CERTs Coordinator | 12:00-1:30pm

Four Breakout Sessions | 1:30-2:30pm

  • School-Based Energy Production
    • Moderator: Jamie Jeuneman
    • Small-Scale Renewables in Schools: Jamie Jeuneman, Silver Creek Institute, Executive Director
    • Finding the Educational Component of a Renewable Energy Installation: Michael J. Kennedy, Minnesota Office of Energy Assistance, Education Specialist
    • Renewable Energy at University of Minnesota-Morris and WCROC: Mike Reese, West central Research and Outreach Center, Renewable Energy Coordinator
  • Local Government – Case Studies in Conservation
    • Moderator: Steve Palmeri, United States Department of Energy, Partnership Team Leader
    • Energy Efficiency in Public Buildings: Tony Hainault, Hennepin County Environmental Services, Air Quality and Energy Analyst
    • Community Energy Efficiency Project: Anne Morse, Winona County, Environmental Specialist
  • Community-Led Renewable Energy Initiatives
    • Moderator: Erin Tegtmeier, Experiment in Rural Cooperation
    • Creating a Homegrown Clean Energy Future: Grassroots Organizing for Community Energy Self-Sufficiency: Bruce Anderson, ReNew Northfield, Board Presidfent
    • Models for Community Solar Projects: Brian Ross, CR Planning, Vice President
  • Distributed Generation + Net Metering: Working Effectively with your Utility
    • Moderator: Roger Warehime, Owatonna Public Utilities, Marketing and Energy Conservation Manager
    • Distributed Renewables: Interconnection Process & Utility Concerns: Craif Turner, Dakota Electric Association, Engineering Systems Manager
    • Distributed Renewables: Experience from the Field: Mike LaBeau, Conservation Technologies, President

Five Breakout Sessions | 2:45-3:45pm

  • School Buses and Snow Plows: Biodiesel and Local Government Fleets
    • Moderator: Jack Keers, Pipestone County Commissioner
    • Biodiesel in Brooklyn Park: Steve Lawrence, City of Brooklyn Park, Central Services Superintendent
    • Southwest CERT Biodiesel Survey: Annette “Netty” Bair, Southwest Regional Development Commission, Physical Development Director
  • Local Government: Political Power Producers
    • Moderator: Susan Ode, ICLEI-Cities for Climate Protection, Outreach Director
    • Municipal Utilities and Renewable Development: Dan Hayes, Southern Minnesota Municipal Power Agency, Manager of Member Support Programs and Agency Communication
    • Models for Renewable Demonstration: Sandy Sweeney, Duluth Cities for Climate Protection, Energy Coordinator
  • Communities and Corporations: Clean Energy Partnerships
    • Moderator: Linda Kingery, Northwest Regional Sustainable Development Partnership, Director
    • Ethanol Production and Biomass Gasification: Kerry Nixon, Central MN Ethanol Co-op, general manager
    • Connecting with Private Industries on Clean Energy: Jennifer Hawkins, Region 5 Economic Development Commission, Economic Development Coordinator
  • Understanding Green Pricing and the Renewable Energy Objective
    • Moderator: Mike Taylor
    • Renewable Energy Objective Primer: Mike Taylor, Minnesota Department of Commerce, State Energy Office, Program Manager
    • Green Pricing Primer: J. Drake Hamilton, Minnesotans for an Energy-Efficient Economy, Science Policy Director
  • Technology Basics for Clean Energy
    • Moderator: Shalini Gupta, The Green Institute, Community Energy Initiatives Project Associate
    • The Many Forms of Biomass: Michael Sparby, Agriculture Utilization Research Institute, Project Development Director
    • Geothermal 101: Scott Jones, ECONAR Energy Systems, Sales Manager

Closing Plenary Session: What can we do about Global Warming? – Susan Ode, ICLEI-Cities for Climate Protection, Oureach Director | 2:45-3:45

Sponsors

 
Major Funders
LCMR
The Carolyn Foundation
The Blandin Foundation

Gold
Great River Energy
Community-Based Energy Development (C-BED)
Minnesota Department of Commerce

Silver
Center for Energy and the Environment
Midwest Energy Efficiency Alliance
Minnesotans for an Energy Efficient Economy (now Fresh Energy)
Minnesota Power
Windustry
University of Minnesota IREE

Bronze
Izaak Walton League, Midwest Division
Minnesota Department of Agriculture
Minnesota Office of Environmental Assistance
North American Water Office
The Green Institute

Exhibitors

 
Agricultural Utilization Research Institute
Center for Energy and the Environment
The Green Institute / Phillips Community Energy Cooperative
Hallberg Engineering / Schools for Energy Efficiency
ICLEI
Johnson Controls / National Energy Foundation
Minnesota Department of Commerce Energy Information Center
Minnesota Office of Environmental Assistance
Minnesota Power
The Minnesota Project
Rural Renewable Energy Alliance
University of Minnesota’s Regional Sustainable Development Partnerships
USDA Rural Development
Windustry

Minnesotans building a clean energy future

         

    CERTs Partners:

Minnesota Department of Commerce University of Minnesota Regional Sustainable Development Partnerships and Extension Great Plains Institute Southwest Regional Development Commission